Adres : Alikuşçu mah. Fatih caddesi No:51/A Fatih / İstanbul - Telefon: 0552 631 52 53

Balkan Turu

1.Gün : İSTANBUL – SARAYBOSNA

Atatürk Havalimanı’nda Fevzi Turizm kontuarı önünde buluşma THY tarifeli uçağı ile İstanbul’dan hareket Saraybosna’ya varış. Havalimanında Fevzi Turizm rehberi tarafından karşılanma, Saraybosnada Baş çarşıya gidiş,1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Ogle yemegi molasi. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezinti. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret.Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula,Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme,Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme,Osmanlı kalesi. Beyaz Tabya’nın gezilmesi,Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içme,Saraybosna şehir manzarasını seyir,Fatih’in Bosna’ya girdiği tarihi koza köprüsünü ziyaret ettikten sonra akşam yemeği (Aksam yemegi meshur Bosnak kebabi Cevapi Zeljo veya Tarik Hodzic Eski Meshur Galatasarayli Futbolcunun Restorani ) ardından cay kahve keyfi ve serbest zaman bitiminde konaklama icin Otelimize varış.
2.Gün : SARAYBOSNA – MOSTAR – KOTOR – BUDVA

08:30 Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket. Özel otobüsümüz ile Mostar’a doğru hareket edeceğiz .Mostar yolculugumuz bazi durulacak noktalarda molalar vererek yaklasik 2.5 saat surecektir.Ilk molamizi Konjic (Konyitz) sehrinde Osmanli dan gunumuze kadar gelmis restorasyonu Turkiye tarafindan yapilan meshur Konjic (konyitz) koprusunu gorme ve Ahsap el islemesi atolyelerinden alisveris daha sonra Neretva nehri kanarinda kahve keyfi icin mola veriyoruz Yolculugumuza Jablanica (Yablanitza) yolu uzerinde Partizan askerleri tarafindan sabote edilen Nazi Treni’nin ve yikilan koprunun panoramik gorulmesinin ardindan Mostar Şehrinde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar Köprüsünü ziyaret; Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camisinden Mostar’ı seyir ve Karagöz Camisini ziyaret savaştan sonra UNESCO nun korumasi altinda olan tarihi sehir merkezini geziyoruz ve alisveris icin serbest zaman Ardindan bulusuyor ve ogle yemegimizi yemek icin Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi.Daha sonra Dunya nin en genc ulkelerinden Karadag a geciyoruz.Ilk duragimiz Kotor kucuk sirin bir orta cag sehri olan kotor da mejdan ortodoks ve katolik kiliseleri beskuca ailesinin residansini st.jhon sovaljelerinin kiliseini goruyoruz. Öğle yemeğini Kotorda aldıktan sonra Balkanlarin en gozde tatil beldelerinden Budva sehrine dogru hareket ediyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.Gün : BUDVA – TİRAN – OHRİD

Budva ozellikle son zamanlarda zengin isadamlari tarafindan tercih edilen guzel ve sakin dogasiyla kendine hayran birakan bir gorunume sahiptir.Gezimizde şehirde ilk olarak Napolyonun yaptirdigi hisari goruyoruz 1100 yillik katolik kiliseleri ve ortodoks kilisesini goruyoruz. Budva arkeoloji ve sehir muzesini gezdikten sonra alisveris icin serbest zaman ,Serbest zamanin ardindan Singapur lu bi is adami tarafindan satin aldinan ve restoransyon calismalarinin baslatildigi tarihi St. Stefan adasini panoramik olarak goruyoruz.Daha sonra Muriqan sinir kapsindan Arnavutluga gecis yapiyoruz ve başkent Tirana doğru hareket ediyoruz. Tiran’daki turumuza ilk olarak Ethem bey cami yi gorerek basliyoruz ardindan saat kulesi iskender bey heykeli ve meydani,ve Kanuni Sultan Suleyman in yaptirdigi bu sehirde gunumuze kadar gelmis bir cok Osmanli mimarisini gordukten sonra Makendonya nin Ohrid Sehrine hareket ediyoruz.konaklama ve aksam yemegi Ohrid teki otelimizde.

4.Gün : OHRİD – RESNE – MANASTIR – KALKANDELEN – ÜSKÜP

08:00 Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket, Ohrid golu kiyinda kurulan Balkanlarin en eski sehirlerinden biri olan Ohrid’te Ohrid camisi ,Turk carsisi, Haydar Kadi cami,Yeni cami,Bedesten Ishak Bey cami,Osmanli Hamami ve ayrica Roma ve Bizans donemine ait Aya Dimitri Kilisesi,Ayasofya kilisesi,Aya Klement Manastiri,Aya Kaneo Kilisesi ,Pentelejmon Kilisesi,Samoil Kalesi gorulecek yerlerden birkacidir. Ardindan Resne ye Hareket ediyoruz.Yolculugmuz sirasinda Turk yunan savasindaki Faydalari Resne li Niyazi Beyin Sarayini ziyaret ediyoruz, Daha sonra Manastır şehrine doğru hareket ediyoruz. Manastir kent gezimiz sirasinda,Turk carsisini,Bedesten ve Ishak bey cami ni yiaret ediyoruz.Ardindan Ataturkun Mezun oldugu Askeri idade yi ve Ataturk muzesini ziyaret ediyoruz.Muze ziyaretimizin ardindan. öğle yemeğinin ardından Makedonlarin bir kisminin Tetova olarak adlandirdigi Kalkandelen sehrine Hareket .Burada dunyaca unlu Alaca camii ve kulliyesini ipek yolu uzerinde kurulmus 500 yillik Harabati Baba Bektasi Tekkesi gorulecek yerler arasindadir…Daha sonra Üsküp şehrine hareket. Yerel Restoranımızda akşam yemeğini aldıktan sonra serbest zaman ve konaklama otelimizde.

5.Gün : ÜSKÜP – İSTANBUL

08:00 Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket. Turumuz esnasinda ilk olarak tarih boyunca bir ticari merkez olan ve gunumuzdede bu ozelligni koruyan tas sokaklari ve Osmanli mimarisi ile Turkcarsisini ziyaret ediyoruz ardindan Vardar nehri tarihi kale ,1500 yillik tas kopru ,Turk mahallesi ,Davut paša kulliyesi, Mustafa pasa cami, Sultan Murat cami, Isa Bey cami, Cifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kursunlu Han, Saat kulesi, Meydan, tarihi tren istasyonu, Hukumet binasi, Meclis, Osmanli devletinin hosgorusunun bi urunu olan 400 yillik Kutsal Spas kilisesi,Rahibe Terese aniti burda ayrica uskup sehrini tepeden gorup resimleyebiliyoruz ve dinleniyoruz,Ardindan tarihi carsida alisveris icin serbest zaman meshur suska bibieri ve ustrumca yer fistigi alabilecegimiz bazi yerel urunler. Kisa bir alisveris turu ardindan Uskup havalimanina hareket bagaj ve pasaport islemleri ardinan ………… da Istanbula hareket yaklasik 1 saatlik yolculugun ardindan Istanbula varis. Başka bir FEVZİ TURİZM organizasyonunda tekrar görüşmek dileğiyle
Fiyata dâhil olan hizmetler

1- Tum gezi boyunca yapilacak Transfer hizmetleri (Araclarimiz 7 kisilik, 16 kisilik sprinter, 19 kisilik 27 kisilik ve 31 kisilk Turquise ile yapilmaktadir.)
2- 4* veya 3* otelde iki 2-kişilik odalarda konaklama.
3- Açık büfe sabah kahvaltıları,
4- Aksam yemekleri
5- Programda belirtilen gezi ve ziyaretler,
6- FEVZİ TURİZM rehberlik hizmetleri.
7- Ulkeler arasi gecislerdeki vergiler

Fiyata dâhil olmayan hizmetler

1- Öğle Yemekleri
2- Şahsi Harcamalar
3- Otel Ekstraları
4- Yurt Dışı Çıkış Harçları
5- Programda belirtilen gezi ve ziyaretler,
6- Yemeklerde alınacak extra içecekler, çay ve kahve molalarındaki içecekler.